Koszula w stylu safari

Koszula w stylu safari to...

Koszula w stylu safari, to ponadczasowy styl ubierania. Zawsze jest, bo to częściowo styl życia i noszenia się np. w krajach tropikalnych. Ten styl mimo prostoty, neutralnej kolorystyki, daje wrażenie elegancji. Osobiście uwielbiam tego typu ubrania, szczególnie jeśli mają mundurowy charakter. Pagony, to jeden z detali, który mogłabym wrzucać prawie do każdej koszuli, żakietu czy płaszcza. Na szczęście moja sylwetka na to pozwala.

ponadczasowy styl ubierania

Skąd pomysł na tę koszulę?

Koszula w tym stylu marzyła mi się od bardzo dawna, a wystawa Christian Dior i Ikony Paryskiej Mody z kolekcji Adama Leja, jeszcze bardziej podkręciły moje pragnienie. Zobaczyłam na tej wystawie sukienkę w stylu safari, zaprojektowaną przez Yves Saint Laurent. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Najchętniej, to tę sukienkę zobaczyłabym na sobie! Coś cudownego, pięknego i czarującego. To pewnie wynika z tego, że lubuję się w elementach męskiej garderoby i uwielbiam kobiece ubrania przypominające te męskie. Oczywiście, takie rzeczy trzeba lubić i umieć je nosić. 

koszula w stylu safari
desert style koszula w stylu safari

Szycie letniej koszuli zimą?

Cała historia zaczęła się kiedy poszukiwałam odpowiedniej tkaniny na spódnicę na konkurs „Szycie na pokaz 2019„. Zamówiłam w sklepie Miękkie, tkaninę w pięknym karmelowym kolorze. Kiedy materiały dotarły, okazało się, że wiskoza jest bardzo delikatna i lejąca, więc nie było mowy, aby uszyć z niej spódnicę. Jednak pojawił mi się pomysł, aby wykorzystać ją na bluzkę. Przez około 2 miesiące przez głowę przechodziły mi różne pomysły, jak ma wyglądać ta bluzka. Jedno było tylko pewne – miała być w stylu safari i mieć pagony! Już przekalkowałam wykrój i miałam brać się za krojenie tkaniny, ale uznałam, że to nie to. Kolejna grzeczna i bezpieczna bluzka w szafie? Chyba już za wiele tego typu rzeczy mam. Uznałam, że muszę coś zmienić w tek kwestii. I uwaga, to nie przejęzyczenie: „Mój rozsądek krzyczał: <<zaszalej!>>”. Postanowiłam przy okazji sprawdzić, co Wy o tym sądzicie. Na insta stories zapytałam Was w ankiecie, co chcecie, abym uszyła: coś bezpiecznego czy odważnego. Zdecydowana większość głosów była za odważną bluzkę. Tak więc poszłam za tym!

koszula safari

Modelowanie wykroju

W Burdzie 10/2014 wypatrzyłam jeszcze przed wakacjami pewną sukienkę. Wiadomo z sukienkami mi nie po drodze, a więc uznałam, że zrobię z niej bluzkę. Bardzo podobała mi się jej prostota i … głęboki dekolt! O tak, coś czego w mojej szafie raczej nie ma. Wydłużyłam więc górę sukienki i delikatnie zmieniłam linię boków. Skorzystałam z gotowych kieszeni, ale dorobiłam do nich patki. W mojej wersji postanowiłam zastosować dwie kieszenie. Dodała pagony, bo bez nich brakowałoby mi czegoś.. Zrezygnowałam z podwójnego mankietu, a stworzyłam swój pojedynczy. Stójkę zmniejszyłam o połowę długości – niestety na pełny wymiar nie miałam materiału. Zmierzyłam długości, ponieważ ten model jest dedykowany kobiecie wyższej niż ja. Na szczęście nie musiałam skracać wykroju. Zrobiłam przeszycie próbne. Następnie zabrałam się za szycie właściwe. Początkowo zrobiłam dekolt zgodnie z oznaczeniem, ale był zbyt głęboki i było mi widać bieliznę, co nie wyglądało ładnie. Nawet zastosowanie biustonosza z pogłębionym mostkiem, nic nie dało. Więc spłyciłam dekolt o 12 cm, co dało przyzwoitą długość oraz poczucie komfortu.  

koszula z pagonami wykrój
koszula z pagonami damska
stylizacja safari

Jak nosić koszulę safari?

Ja wymyśliłam noszenie wiązań stójki na trzy sposoby. Natomiast na tym się nie kończy, ponieważ pytanie: „Jak nosić koszulę safari?” odnosi się także do połączeń z innymi ubraniami. Ja w stylizacji na zdjęciu, połączyłam ją ze spodniami w stylu safari. Jednak ta bluzka sprawdzi się z wieloma elementami ubioru. Będą do niej pasowały jeansy, spodnie materiałowe, spódnica ołówkowa, rozkloszowana, w kształcie literki „A”. Ten typ koszuli jest modelem mundurowym, a więc zawsze będzie dodawał formalnego wyglądu. Oczywiście w przypadku mojej koszuli, dekolt wyklucza ten model, np. z zastosowania bluzka w korporacyjnym dress code, czy innych oficjalnych sytuacji.
Moją bluzkę nosi się bardzo dobrze, ze względu na miękkość, która jest przyjemna w kontakcie ze skórą.

koszula mundurowa - koszula w stylu safari

Wykrój

Burda 10/2014
Model 115
Rozmiar 72
Materiał: tkanina wiskozowa 

Stylizacja i makijaż: FemStyleWay
Zdjęcia: narzeczony (M.B.)

Dodaj komentarz